dnes je 3.1.2025

Input:

Zkoušky a výchozí revize

12.5.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

13.6.2
Zkoušky a výchozí revize

Igor Lüftner – Martin Šturma

Před uvedením do provozu se u nových a rekonstruovaných vyhrazených PZ musí provést:

1) zkoušky dle NV č. 191/2022 Sb., § 17

2) výchozí revize dle NV č. 191/2022 Sb., § 18

Po opravě se neprovádí výchozí revize, ale pouze provozní revize.

Požadavky na zkoušku vyhrazeného plynového zařízení dle NV č. 191/2022 Sb., § 17:

(1) Zkouškou vyhrazeného plynového zařízení se po dokončení montáže nebo rekonstrukce zjišťuje, zda jeho stav odpovídá právním a ostatním předpisům k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

(2) Zkoušku vyhrazeného plynového zařízení zajistí právnická nebo podnikající fyzická osoba, která prováděla montáž nebo rekonstrukci zařízení. Osoba podle věty první určí fyzickou osobu, která zkoušku řídí a odpovídá za vypracování písemné zprávy o průběhu a výsledku zkoušky. Osoba podle věty první dále písemně oznámí pověřené organizaci (na TIČR) alespoň 15 dnů předem místo a čas provádění zkoušky vyhrazených plynových zařízení I. třídy podle tohoto nařízení. Zařízení I. třídy může montážní organizace odevzdat odběrateli jen po úspěšné zkoušce zařízení potvrzené pověřenou organizací, která následně vydá odborné stanovisko.

Pověřená organizace (TIČR) provádí u vyhrazených plynových zařízení I. třídy prohlídky a zkoušky nebo se na těchto zařízeních zúčastňuje zkoušek, na základě kterých vydává osvědčení (odborné stanovisko), zda vyhrazená technická zařízení splňují požadavky právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (§ 349 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů), a potvrzuje úspěšné výsledky zkoušek.

(3) Před zahájením zkoušky revizní nebo zkušební technik vypracuje písemný technologický postup zkoušky, který obsahuje zejména

  1. rozsah zkoušky,
  2. popis prováděných úkonů, včetně použití příslušné měřicí techniky,
  3. nezbytná opatření pro zajištění bezpečného provádění zkoušky,
  4. podmínky, za kterých je shledána zkouška úspěšnou.

(4) Pro vyhrazená plynová zařízení stejné podskupiny lze zpracovat typový technologický postup zkoušky. Tento postup může být i podkladem pro případné vypracování konkrétního technologického postupu zkoušky na předmětném vyhrazeném plynovém zařízení.

(5) Právnická nebo podnikající fyzická osoba provádějící zkoušku před zahájením zkoušky zajistí

  1. vymezení a zřetelné označení nebezpečného prostoru,
  2. aby se v nebezpečném prostoru nezdržovaly v průběhu zkoušky nepovolané osoby,
  3. aby se osoby pověřené prováděním zkoušky zdržovaly v průběhu zkoušky na bezpečném místě stanoveném technologickým postupem,
  4. aby ovládací zařízení, která se v průběhu zkoušky používají, byla umístěna na bezpečném místě,
  5. aby připojovací potrubí a tlakové nádoby potřebné k provedení zkoušky byly předem vyzkoušeny na stanovený zkušební tlak v souladu s právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,
  6. aby byla zajištěna správnost měřicích přístrojů podle právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

(6) Jestliže zkouška vyhrazeného plynového zařízení nebyla úspěšná, je po odstranění zjištěných závad opakována.

(7) Doba platnosti zkoušky je 6 měsíců, pokud není v právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci stanoveno jinak.

Tzn. neprovede-li se výchozí revize do 6 měsíců, tak se zkouška musí provést znovu.

Podrobný postup pro provádění zkoušek je uveden v příslušných normách, např. v  ČSN EN 1775 ed. 2 kapitola 6.

Požadavky na výchozí revize vyhrazených plynových zařízení dle NV č. 191/2022 Sb., § 18:

(1) Způsobilost

Nahrávám...
Nahrávám...