dnes je 21.12.2024

Input:

Povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance při vzniku pracovního poměru

7.4.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

10.4
Povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance při vzniku pracovního poměru

JUDr. Irena Novotná

Povinnosti zaměstnavatele upravuje nejen zákoník práce, ale řada dalších zákonů, a to v oblasti povinností odvádět pojistné a daně. Povinnosti zaměstnance nejsou v tomto rozsahu zákonem stanoveny, ale zaměstnanec má právo se přesvědčit, že zaměstnavatel plní své povinnosti a nevznikají u žádného příslušného orgánu žádné penále za neuhrazení povinných odvodů.

Pro případ, že uchazeč byl již zaměstnán a nový zaměstnavatel se rozhodne ho přijmout do pracovního poměru, měl by "zkontrolovat“ jeho doklady od předchozího zaměstnavatele. Jestliže by šlo o první zaměstnání, tyto doklady nepřicházejí v samozřejmě v úvahu.

Tedy, jedná se o následující doklady:

  • zápočtový list (potvrzení o zaměstnání),

  • potvrzení o základu daně z příjmů a funkčních požitků sražených daňovými zálohami,

  • pracovní posudek.

Zaměstnavatel je povinen vydat tyto doklady zaměstnanci při skončení pracovního poměru s výjimkou pracovního posudku. Ten se vydává na žádost nového zaměstnavatele nebo samotného zaměstnance, který končí pracovní poměr.

Pokud jde o zápočtový list (správně jde o potvrzení o zaměstnání), je každý zaměstnavatel povinen jej vydat při skončení pracovního poměru podle nařízení vlády č. 108/1994 Sb.

Povinnosti zaměstnavatele, pokud přijme zaměstnance do pracovního poměru:

Povinnosti v oblasti odvodů pojistného

Povinnosti v oblasti odvodů pojistného

Pojistné na sociální zabezpečení

Pojistné na sociální zabezpečení

V souladu s nižší sazbou sociálního pojištění mají zaměstnanci od 1. ledna 2009 vyšší čistý měsíční příjem. Nová sazba sociálního pojištění činí 6,5 %. Zaměstnanci tedy ušetří 1,5 % z doposud placeného pojistného, zaměstnavatelům klesne nemocenské pojištění placené za zaměstnance o 1 %. Čistý příjem se tak všem zaměstnancům od ledna 2009 zvýšil. Výše slev na dani se od ledna 2009 nemění. Slevy na poplatníka, dítě, postižení nebo studium zůstávají ve stejné výši. Stejně tak mohou zaměstnanci každoročně uplatňovat daňové odpočty, tedy snížit si základ daně o úroky zaplacené z úvěru na bydlení, pojistné zaplacené na životním pojištění, penzijním připojištění a podobně.

Povinnosti zaměstnavatelů vůči České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) se od 1. ledna 2009 změnily. Jiný je nejen tiskopis přehledu o výši pojistného, ale hlavně podmínky placení. Změnil se i variabilní symbol organizace. Od ledna 2009 se již, s ohledem na počet zaměstnanců, nerozlišují malé organizace a organizace, ale všechny jsou označované jako zaměstnavatel. S tím se mění také tiskopis Přehled o výši pojistného a vyplacených dávkách, který je nově stejný pro všechny zaměstnavatele. Dosud "malé organizace“ tak již neuvádějí jména zaměstnanců a jejich vyměřovací základy, ale uvedou jen úhrn vyměřovacích základů a pojistného. Přehled musí být vyplněný do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Do stejného dne musí být odvedeno i pojistné. Mění se také předčíslí účtu – místo 1011 bude 21012. Dále se organizacím mění jejich variabilní symbol. Dosud osmimístné číslo je nahrazeno deseti ciframi. Nový variabilní symbol obdrželi všichni zaměstnavatelé na své poštovní adrese během ledna.

Důchodové pojištění

Důchodové pojištění

Zaměstnanci sami pojistné na důchodové pojištění nevypočítávají, ani neodvádějí. Tyto úkony za ně provádí zaměstnavatel, který je též odpovědný za správný výpočet pojistného a jeho odvod. Zaměstnavatel odvádí pojistné za zaměstnance spolu s pojistným, jehož je sám poplatníkem.

Odvod pojistného

Odvod pojistného

Pro odvod pojistného je rozhodující uzavřený pracovní vztah, patří-li do okruhu pracovních vztahů vyjmenovaných v § 3 zákona č. 589/1992 Sb., v platném znění, a zakládá-li účast na nemocenském pojištění. Ostatní je nerozhodné. Nepřihlíží se tedy ani k tomu, zda a kolik zaměstnání zaměstnanec ještě zároveň vykonává, je-li poživatelem důchodu, ženou pobírající rodičovský příspěvek apod.

Povinnosti účetní firmy na základě právních úprav:

  1. pracovní poměr: Jde-li o hlavní pracovní poměr (plný rozsah stanovené týdenní pracovní doby) nebo o vedlejší či souběžný pracovní poměr, je zaměstnavatel povinen odvádět za zaměstnance oba druhy pojistného, tedy pojistné na sociální zabezpečení a na všeobecné zdravotní pojištění.

Odvod pojistného na sociální zabezpečení

Odvod pojistného na sociální zabezpečení

Pojistné na sociální zabezpečení se odvádí v případech, kdy je zaměstnanec účasten nemocenského zabezpečení. To mu zaručuje dohoda o pracovní činnosti za předpokladu, že výkon práce podle ní trval sedm kalendářních dnů po sobě jdoucích nebo, že výdělek byl v kalendářním měsíci vyšší než 400 korun (§ 6 zákona o nemocenském pojištění). Z této dohody se tedy i odvádí pojistné na sociální zabezpečení. U dohody o provedení práce není zaměstnanec účasten nemocenského zabezpečení, proto se toto pojistné neodvádí.

Souběh pracovních činností

Souběh pracovních činností

Uzavřel-li zaměstnanec např. hlavní pracovní poměr a dohodu o pracovní činnosti u jiného zaměstnavatele, posuzuje se pro odvod pojistného každý pracovněprávní vztah samostatně. Je-li zaměstnanec účasten nemocenského pojištění jak v hlavním pracovním poměru, tak i v dohodě o pracovní činnosti (dohoda o provedení práce nezakládá tuto účast), platí pojistné z příjmů dosažených v každém pracovním vztahu zvlášť.

Všeobecné zdravotní pojištění

Všeobecné zdravotní pojištění

Podle zákona č. 592/1992 Sb., činí výše pojistného 13,5 procenta z vyměřovacího základu za rozhodné období. Výši pojistného je jeho plátce povinen si sám vypočítat. Vyměřovacím základem u zaměstnance v pracovním poměru je úhrn příjmů zúčtovaných mu zaměstnavatelem v souvislosti s výkonem zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění, s výjimkou nezapočitatelných příjmů. Jde o obdobné příjmy jako při sociálním pojistném.

Oznamovací povinnost

Oznamovací povinnost

Zákon stanoví zaměstnavatelům povinnost při plnění oznamovací povinnosti ve zdravotním pojištění sdělit obchodní název, právní formu právnické osoby, sídlo, identifikační číslo a číslo bankovního účtu, pokud z něj budou platit pojistné. Je-li zaměstnavatelem fyzická osoba, sděluje též jméno, příjmení, rodné číslo a adresu trvalého

Nahrávám...
Nahrávám...