dnes je 12.9.2024

Input:

Inteligentní dům 03: Chytrý dům s bezdrátovou centralizovanou jednotkou

20.8.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

12.10.2
Inteligentní dům 03: Chytrý dům s bezdrátovou centralizovanou jednotkou

Ing. Bohumír Číhal

Mozkem celého systému chytrého domu je bezdrátová řídicí jednotka. Ta komunikuje se všemi připojenými spotřebiči, od kterých získává potřebné informace. Neustále tato data vyhodnocuje a podle požadavků reguluje příslušné zdroje a spotřebiče. Základní funkce např. umožňují v každém pokoji načasovat nastavení teploty, zpětně sledovat vývoj teploty v různých částech domu, ovládat vše na dálku prostřednictvím internetu nebo GSM. Všechny prvky komunikují s centrální jednotkou bezdrátově v obousměrném režimu. Jednotku lze umístit v kterékoliv místnosti nebo ji podle potřeby přenášet.

Bezdrátový přenos je zpravidla realizován na frekvenci 433 MHz, umožňující největší dosah s nejmenším vysílacím výkonem (max. 10 mW). Klíčování frekvenčním posuvem (FSK) a digitální kódování signálu zabraňuje vzájemnému ovlivňování prvků a přispívá spolehlivosti přenosu dat.

Centrální řídící jednotka může být ovládána pomocí programu instalovaného na PC. Je také možnost propojení centrální jednotky s GSM modulem a vše ovládat přes vlastní mobilní telefon (např. pomocí aplikací EOB PocketHome pro android nebo iOS). Jednotka je řešena jako zcela samostatná aby byla bezpečná (napadení viry apod.) a spolehlivá. Běží samostatně i při vypnutí ovládání.

Napojení systému chytrého domu

Uživatelské rozhraní formou webové aplikace umožňuje připojit se odkudkoli z různých platforem (telefon, počítač, tablet).

S příslušným SW je možné všechna nastavení (konstanty, programy) centrální jednotky vytvořit přímo na PC. Současně lze na těchto zařízeních sledovat aktuální stavy všech prvků a vizuálně je sledovat. Všechna nastavení se přehrají do centrální jednotky a k vlastní funkci již není PC potřeba.

Propojení do internetu zprostředkovává webový server, který zajišťuje spojení s uživatelem pomocí protokolu HTTPS. Webové rozhraní zprostředkované pomocí příslušné aplikace je propojené pomocí databáze s backendem (část webové aplikace, která slouží k administraci webu, zpracování dat, vkládání a úprav článků, zakládání účtů dalších administrátorů, případně k manipulaci se strukturou celého webu). Backend, na obrázku označený jako Server, zajišťuje propojení databáze se sítí chytrého domu.

Na následujícím obrázku je vidět ilustrativní schéma celkového systému.

Obr. č. 1: Schéma systému propojeného se sítí chytrého domu

PostgreSQL je open-source systém pro správu relačních databází. Je podporován ve všech hlavních operačních systémech a zvládá celou řadu pracovních zátěží od jednotlivých zařízení až po datové sklady nebo webové služby s mnoha současně pracujícími uživateli. Podporuje velkou část standardu SQL (standardní jazyk pro vytváření databází a manipulaci s nimi) a nabízí mnoho moderních funkcí:

  • komplexní dotazy,

  • cizí klíče,

  • triggery,

  • aktualizovatelné pohledy,

  • transakční integritu,

  • řízení souběžnosti více verzí.

Sběrnice RS-485 je plnohodnotná průmyslová sběrnice

Nahrávám...
Nahrávám...