dnes je 27.4.2025

Input:

Variabilní a fixní náklady

26.5.2006, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.8.2 Variabilní a fixní náklady

Helena Kalivodová, Ing. Luboš Krejčí, CSc. a kolektiv

Kalkulace ve stavebnictví je svým charakterem statická (nereaguje na využití kapacit). Z hlediska úplnosti přiřazovaných nákladů je úplná (absorpční) a z hlediska kalkulační techniky přirážková. Přiřazujeme přímé náklady a nepřímé náklady se dodatečně rozvrhnou ke zvolené základně, která vychází z nákladů přímých. Volbě tzv. rozvrhové základny je třeba věnovat náležitou pozornost, neboť její volba ovlivňuje výši jednotkových cen. Úplná kalkulace vede ke stanovení zisku jako rozhodující veličiny výkonu. Ve stavebnictví kalkulujeme úhrnnou zakázkovou kalkulační metodou, kalkulujeme skutečné náklady zakázky.

Náklady jsou spojené s každou činností, kterou jakákoliv organizace vyvíjí. Jsou však spojeny i s nečinností. Pokud firma nevyrábí, vznikají jí přesto náklady, a to náklady fixní. Náklady jsou vlastně jediným společným ekonomickým měřítkem a zásadním způsobem ovlivňují hospodářský výsledek podniku.

Členění nákladů firmy

Základní členění nákladů firmy:

  • z kapacitního hlediska (míra variability)

    • fixní (nezávislé na objemu produkce)

    • variabilní (závislé)

  • z hlediska vztahu ke kalkulační jednici (míra závislosti)

    • přímé

    • nepřímé (režijní)

(kalkulační jednice je definována měrnou jednotkou a kvalitativními podmínkami)

Náklady se vztahují k nákladovému objektu.

Funkci nákladového objektu může plnit:

  • fáze dodávky (výroby)

  • zakázka

  • středisko

  • projekt

Fixní náklady

Jsou charakteristické tím, že se nemění v závislosti na objemu výroby. Pokud se mění, tak skokem. Fixními náklady mohou např. být náklady na pronájem kanceláří, náklady na mzdy správních zaměstnanců, pojištění, úroky z úvěrů …). Fixní náklady nabíhají firmě stále, a to i v době, kdy firma nic nevyrábí. Firma si na své fixní náklady musí vydělat. Tyto náklady jsou v kalkulaci stavebních prací pokrývány podílem správní režie. Protože se fixní náklady s objemem produkce nemění, znamená to, že roste-li počet zakázek, má firma vyšší zisk, neboť jí stačí nižší podíl z ceny na krytí správní režie. Tak ale vzniká i možnost, aby firma snížila své ceny.

Do fixních nákladů tedy patří obecně všechny náklady, které jsou za daných podmínek relativně nezávislé na aktuálním objemu produkce. Pokud se mění, pak to bývá zpravidla jednorázově a skokem v závislosti na jiných faktorech, např. při změně výrobní kapacity nebo při náhlých změnách vstupů (např. ceny energií) apod. Fixními náklady jsou určitě všechny administrativní náklady spojené s fungováním firmy. Náklady na pořízení a vlastnictví technologií a z určité části i náklady na jejich údržbu. V neposlední řadě to jsou i veškeré personální náklady spojené s tím, že firma zaměstnává pracovníky, ale bez té práce, kterou lze sjednat na konkrétní (výrobní) úkol. To je nejčastější místo sporů, které je dáno pravděpodobně tím, že ve střednědobém horizontu je část personálních nákladů spíše variabilní, vždy záleží na skupině pracovníků.

Propočteme-li fixní náklady na kalkulační jednici, je zřejmé, že s rostoucí

Nahrávám...
Nahrávám...