6.4.1.5
Fóliové hydroizolace
Ing. Bohumír Číhal
Přes rychlý nástup hydroizolačních fólií po roce 1990, je dosud nejrozšířenější vodotěsná izolace z asfaltových pásů. Pokud jde o spolehlivost, jsou obě technologie srovnatelné. Existují však mezi nimi rozdíly nejen technické a cenové, ale i uživatelské. Každý výrobce hydroizolačních výrobků zpravidla vyzdvihuje přednosti svých produktů, někdy i v porovnání s druhou technologií.
Tab. č. 1: Porovnání technologií izolačních výrobků
Výrobci hydroizolačních fólií často poukazují na jejich velmi malou plošnou hmotnost a vynikající difuzní propustnost oproti izolacím z asfaltových pásů. Pokládka hydroizolační fólie je zpravidla rychlejší než pokládka asfaltových pásů. V případech očekávaných plošných pohybů podkladních vrstev (vyvolaných teplotními vlivy, změnami zatížení, technologickým zařízením apod.) umožňují využít jejich výborné tažnosti až 500 % (podle druhu fólie) a vytvořit na podkladu nezávislou spolehlivou vodotěsnou izolaci.
Fóliové hydroizolace na bázi měkčeného PVC nemají být trvale vystaveny teplotě vyšší než 40 °C. Napětí v základové spáře nemá u fóliových hydroizolací překročit 5 MPa při teplotě do 20 °C, pokud výrobce nestanoví jinak. V prostředí tlakové vody má být hydroizolace vystavena pouze silám kolmým k povrchu, které mají být rovnoměrně rozloženy. Hydroizolační povlak nesmí být v žádném případě namáhán smykovými silami.
Tab. č. 2: Porovnání parametrů izolačních výrobků
Spolehlivost vodotěsné izolace z hydroizolačních fólií je oproti asfaltovým pásům více závislá na dodržování technologické kázně při pokládce a na kvalitě opracování detailů. Přitom jde o zcela jiné pracovní a technologické postupy než u asfaltových pásů.
Přes uvedené rozdíly je celá řada technických parametrů nebo vlastností obou technologií podobná, případně jejich rozdíly ve svých důsledcích nebývají pro konkrétní aplikaci důležité. Vývoj nových výrobků v oblasti asfaltových pásů i hydroizolačních fólií postupně obě technologie sbližuje, takže se dnes můžeme setkat i s hydroizolačními fóliemi, které obsahují určité procento asfaltu. Některé z nich (fólie na bázi OCB) lze stejně jako asfaltové pásy svařovat pomocí plamene propanbutanového hořáku. Obdobně u modifikovaných asfaltových pásů jsou používány pracovní postupy dříve dominantně využívané pouze u vodotěsných izolací z hydroizolačních fólií.
Na následujícím grafu uvádíme přibližné současné rozložení využití jednotlivých druhů fóliových technologií ve stavební praxi.
Obr. č. 1: Graf podílu jednotlivých materiálových variant
Zkratky použité u předchozího grafu:
PVC–P Polyvinylchlorid měkčený
TPO Polyolefiny
ECB EtylenCopolymerBitum
EPDM EtylenPropylenDienMonomer (pryžové fólie)
Ostatní PIB (PolyIzoButylen), PEC (PolyEtylenChlorid), CSPE (ChlorSulfonovanéhoPolyEtylén), VAE (VinylAcetátEtylén)
Požadavky norem v oblasti fóliových izolací
ČSN P 73 0600
Hydroizolace staveb – základní ustanovení: 2000
Tato základní norma stanovuje zásady pro navrhování ochrany staveb, chráněného nebo vnitřního prostředí objektů proti nežádoucímu působení vody.
ČSN 73 P 0606
Povlakové hydroizolace – Základní ustanovení: 2000
Norma platí pro navrhování ochrany staveb proti nežádoucímu působení vody pomocí povlakových hydroizolací. Podrobnosti z hlediska hydroizolačních principů a namáhání uvádíme společně s ČSN P 73 0600 v kapitole 6/4.1.1.
Norma stanovuje základní principy přístupu k navrhování hydroizolací staveb. Ustanovení normy vedou projektanta tak, aby neopomenul ve svém projektu žádný podstatný faktor správného návrhu.
Příklady možných složení povlakových hydroizolací v závislosti na hydrofyzikálním namáhání stanovuje tabulka C.1 přílohy C normy. Pro namáhání tlakovou vodou uvádí složení povlakové hydroizolace z fólií podle následující tabulky.
Tab. č. 3: Ukázka části informativní tabulky C.1 ČSN P 73 0606
Informativní příloha B.1, na kterou se odkazuje Tabulka C.1, stanovuje vlastnosti a použitelnost výrobků pro hydroizolace. V následující ukázce uvádíme příklad týkající se fóliových izolací.
Tab. č. 4: Ukázka části tabulky B.1 ČSN P 73 0606
Informativní přílohy D a E normy uvádějí Faktory ovlivňující spolehlivost a trvanlivost povlakových izolací. Příloha E (trvanlivost) se věnuje převážně přímému působení povětrnosti. Vybíráme obecná doporučení, týkající se fóliových izolací spodní stavby:
NahoruFaktory ovlivňující spolehlivost
-
povlakové izolace vytvářené z většího počtu dokonale plnoplošně spojených vrstev vykazují větší stupeň spolehlivosti než izolace jednovrstvé;
-
u jednopovlakových izolací je větší riziko nedokonalého propojení ve spojích a poškození vrstvy v průběhu stavby;
-
hydroizolační rizika se zvyšují se stoupajícím hydroizolačním namáháním a nabývají extrémních hodnot při působení tlakové vody;
-
negativní důsledky lokální havárie jsou tím závažnější, čím obtížněji jsou přístupné pro případné opravy.
Z doporučení normy vychází např. následující tabulka dimenzí povlakových hydroizolací publikovaná v projekčních příručkách.
Tab. č. 5: Příklad dimenzí povlakových hydroizolací podle hydrofyzikální expozice
Respektování této normy a tabulek v projekčních příručkách samozřejmě nezbavuje projektanta zodpovědnosti za to, že navržené řešení bude realizovatelné a funkční po požadovanou dobu. Do volby dimenze a materiálové báze povlaku vstupuje i postup izolování spodní stavby, přístupnost izolace po jejím dokončení, možnost odvodnění základové spáry a další.
Materiálové normy
ČSN EN ISO 1043-1 (640002)
Plasty – Značky a zkratky – Část 1: Základní polymery a jejich zvláštní charakteristiky: 2012
Tato část normy 1043 definuje zkratky základních polymerů používaných pro plasty, značky pro složky těchto zkratek a značky pro zvláštní charakteristiky plastů. Zahrnuty jsou pouze ty zkratky, které mají zavedené použití a cílem je, aby se zabránilo výskytu více než jedné zkratky pro daný plast a aby se jedna zkratka vykládala víc než jedním způsobem.
Tab. č. 6: Ukázka značení plastů podle ČSN ISO 1043-1
ČSN EN 14909 ed. 2 (72 7614)
Hydroizolační pásy a fólie – Plastové a pryžové pásy a fólie vkládané do stěnových konstrukcí – Definice a charakteristiky: 2012
S účinností od 1. 8. 2013 nahrazuje ČSN EN 14909 z července 2006, která do uvedeného data platila souběžně s touto normou.
Norma specifikuje charakteristiky plastových a pryžových pásů a fólií používaných pro vkládání do stěnových konstrukcí. Specifikuje požadavky, zkušební metody a hodnocení shody výrobků s požadavky této normy. Předmětem normy nejsou související výrobky jako prefabrikované vany, koruny zdí a oplechování.
NahoruKritéria shody
Tabulka 1 normy obsahuje kritéria shody pro počáteční zkoušení určitého typu povlaku podle uvedených charakteristik vlastností. K jednotlivým parametrům přiřazuje zkušební metodu (s odkazem na normu) a vyjádření kriteria (bez zjevných vad, vyhovuje, klasifikace, v deklarované toleranci od MDV apod.). Norma používá některé další termíny, například:
Označení výrobku – pásu a fólií
NahoruOznačení výrobku
Informativní příloha Příloha A Označení výrobku uvádí zkratky běžně používané v průmyslu jednovrstvých hydroizolací a souvisejících normách.
Hodna pozornosti je informativní Příloha ZA Ustanovení této evropské normy, které se týkají ustanovení směrnice EU o stavebních výrobcích. Část ZA.1 uvádí příslušné charakteristiky výrobků vyhovující mandátu M/102 Hydroizolační pásy a fólie M/126, M/130 a M/137. Části ZA 2.1 až 3 se věnují prokazování shody, ES certifikátu, ES prokazování shody, označování shody CE a značení štítkem.
Normy pro svařování plastů
ČSN EN 12943
Přídavné svařovací materiály pro termoplasty – Oblast použití, označování, požadavky, zkoušení: 2003
Norma je návodem pro posouzení kvality přídavných…